top of page

Proč RENEDA

Jsme nezisková organizace založená rodiči dětí se zdravotním znevýhodněním neboli se „speciálními potřebami“. Ve svých dětech však nevidíme beznadějné diagnózy, ale potenciál, jež lze rozvíjet.
 

Působíme v Čechách a na Slovensku.

Untitled_Artwork (2).png

RENEDA je zkratka pro Regenerative NeuroDevelopmental Approach aneb regenerativní neurovývojový přístup, který je postaven na schopnosti mozku učit se a vytvářet nová neuronová spojení. Odborně se tato schopnost nazývá NEUROPLASTICITA a NEUROGENEZE.

Vytvářením optimálních podmínek a prostředí dokážeme v dítěti s jakýmikoli vývojovými i jinými potížemi navodit proces učení, objevování a zkoumání. Za náš společný život s dětmi jsme narazili na mnoho důležitých metod a přístupů, které navozují optimální podmínky pro rozvoj dítěte se speciálními potřebami.

Díky vlastním zkušenostem víme, že každý člověk se speciálními potřebami může rozvíjet svůj potenciál a zároveň známe metody a způsoby, kterými toho lze dosáhnout. To je hlavní důvod, proč spolek RENEDA vznikl.

Co děláme

Cílem spolku je dostat do povědomí metody a praktiky, které se osvědčují. Formou workshopů a seminářů chceme zprostředkovat rodičům především práci s neuroplasticitou a neurogenezí, a to celostním přístupem.

workshop Feldenkraisovy metody

Organizujeme intenzivní lekce neboli „intenzivky“, což jsou série lekcí zaměřených na regeneraci a vývoj mozku. Spolupracujeme s tuzemskými a zahraničními praktiky uznávaných neuroregenerativních metod jako je například Feldenkraisova® metoda, Anat Baniel Method® NeuroMovement® apod.

​Pokroky, které děti po těchto intenzivních lekcích dělají, se týkají celého systému lidského těla. Jsou to změny, které podle prognóz lékařů neměly být možné. Děti se zlepšují motoricky, kognitivně, behaviorálně, senzoricky i verbálně. Ovládají daleko lépe své pohyby a učí se novým pohybovým vzorcům, díky kterým mohou postupně ve vývoji dohánět své vrstevníky. Výsledky jsou okamžité, trvalé a komplexní.

Často slýcháme od nových účastníků lekcí, že "jim snad vyměnili dítě".

Pro maminky a další pečující osoby dětí se speciálními potřebami pořádáme workshopy, kde se seznamují s neuropohybovými metodami přímo na svém těle a zároveň se základy, které mohou poté aplikovat rovnou na svých dětech v jim dobře známém příjemném prostředí.

​Do budoucna chceme vybudovat v rámci spolku informačně-vzdělávací platformu, která pomůže rodičům zorientovat se v možnostech moderních přístupů a nabídnout jim možnost vzdělání se v oblasti neuropohybu a v dalších oblastech.

Jak fungujeme

S pomocí našich dětí jsme pochopili, že pro optimální vývoj každého jedince (nejen se speciálními potřebami) jsou naprosto stěžejními NEUROPLASTICITA a NEUROGENEZE (co tato slova znamenají, vysvětlujeme níže).

Proto pořádáme intenzivní neuropohybové lekce na regeneraci a vývoj mozku (co jsou neuropohyb a neuropohybové lekce najdete níže), workshopy, webináře a semináře o metodách a přístupech, které se nám osvědčily pro naše děti v praxi.

Neuropohyb

Neuropohyb je komplexní a individuální přístup se zaměřením na regeneraci

mozku, posílení pocitu zdraví a psychiky daného jedince.

 

Pomocí jemného dotyku a cíleného vědomého pohybu se aktivuje nervová soustava a centrální nervový systém tak, že se pohybová soustava těla reorganizuje, regeneruje a přetváří v celkově funkčnější a komplexnější. Vytvoří se hluboké spojení mezi mozkem a fyzickým tělem dítěte.

Dítě se celkově uvolňuje - fyzicky, mentálně i emocionálně. Začne lépe ovládat své pohyby a učí se novým pohybovým vzorcům. Vznikají nové nervové spoje.

hlava s mozkem.png

Neuropohybová lekce

Název „lekce“ vychází z principu metody. Nejedná se totiž o terapii ani pouhé cvičení, jedná se o učení mozku přes jemný dotek a vědomý cílený pohyb, čili o lekci, která využívá neuroplasticitu mozku. Osoba praktikující neuropohybovou metodu je speciálně vyškolený lektor, který pracuje s dítětem individuálně dle jeho potřeb. Lektor a dítě fungují jako učitel a žák. Lektor předává informace a dítě je jako žák přijímá, učí se z nich a následně je integruje ve svůj prospěch.

​Jedna lekce trvá zhruba 45 minut. Přesný čas se uzpůsobuje konkrétnímu dítěti dle jeho potřeb a možností.

Vše probíhá v klidu a bezpečí, dítě není vystavováno stresovým situacím. Metoda je velmi jemná, lektor pracuje s dítětem tak, aby za žádných okolností necítilo bolest. Pokud dítko v nějakém okamžiku bolest přeci jen ucítí, je to pro lektora ukazatel, kde má dítě pohybové limity. Těmto limitům se lektor uzpůsobí, jemně bezbolestně neuropohybovou metodou tyto limity pozvolna posouvá a mozku ukazuje možnosti, co vše tělo dítěte dokáže ještě zvládnout. Jak rychle se propojí nová informace v mozku s tělem dítěte, a jak rychle tuto novou schopnost dítě integruje, je u každého dítěte velmi individuální. Některé změny jsou na dítěti vidět okamžitě, některé se projeví až časem. 

Intenzivka

Několikadenní intenzívní série zahrnuje zpravidla 8 až 10 individuálních neuropohybových lekcí pro každé dítě (tj. například 2 lekce denně po dobu čtyř až pěti dní). Většina dětí potřebuje v průběhu roku absolvovat více těchto sérií. Frekvenci opakování intenzivních lekcí může rodič konzultovat přímo s lektory, kteří jsou velmi ochotní podle nacítění se na konkrétní dítě poradit.

Neuroplasticita

Schopnost mozku neustále se učit, měnit se a přizpůsobovat. Díky neuroplasticitě mozku lze pomocí vědomého pohybu nastartovat mozek k nečekaným výkonům. 

 

​V minulosti se lékaři domnívali, že mozek je neuroplastický jen v raném dětství, tato hypotéza byla četnými vědeckými studiemi dávno vyvrácena!

Neurogeneze

Neurogeneze úzce souvisí s neuroplasticitou. Jde o schopnost organismu vytvářet nové nervové buňky. V mozku se nacházejí nervové kmenové buňky, které jsou neustále doplňovány. Nezáleží na tom, kolik máte let. Nové buňky vznikají během celého života. Vzniklé neurony se buď stávají součástí již vytvořených neuronových sítí nebo vytvoří síť novou.

Jak neuroplasticitu a neurogenezi aktivovat?

celostním přístupem ke konkrétnímu jedinci

úpravou prostředí, v němž jedinec vyrůstá (harmonií v rodině a psychickou pohodou ostatních členů domácnosti, rodičů obzvláště, eliminací toxických látek v domácnosti)

výživou

metodami, které skrze pohyb těla aktivují neuroplasticitu mozku – tzv. učením pohybem

Disclaimer:

 

Spolek RENEDA není lékařská modalita a není zamýšlena jako náhrada za odbornou lékařskou radu, diagnózu nebo léčbu poskytovanou vaším lékařem nebo jinými lékařskými odborníky. Vždy vyhledejte radu svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného poskytovatele zdravotní péče s jakýmikoli otázkami, které můžete mít ohledně zdravotního stavu, léčby nebo chcete-li ukončit současnou léčbu. Protože každý dospělý a dítě je jedinečný, výsledky nejsou zaručeny a mohou se lišit.

Komu pomáháme

Neuropohybové lekce pořádáme především pro děti se speciálními potřebami jako jsou dětská mozková obrna, všechny podoby poruchy autistického spektra, ADHD, ADD, epilepsie, Downův syndrom a další neurologická onemocnění. Jejich příběhům a to, jak jim lekce pomáhají, jsme věnovali samostatnou stránku zde.

Pro představu, rychlou orientaci mezi diagnózami, pro vás připravujeme krátká videa o zkušenostech z lekcí, jak jednotlivým diagnózám lekce fungují u konkrétních dětí.

Naše první video pro vás je o Klárce s dětskou mozkovou obrnou:

Myslíme ale především na ty, které se o tyto děti starají, o pečující. Poskytujeme informace, sdílíme své příběhy a snažíme se inspirovat svými i vašimi zkušenostmi s vaším laskavým svolením.

Na našem YouTube kanále můžete už v tuto chvíli shlédnout první videa s rozhovory s rodiči o jejich zkušenostech s intenzivkami, a také rozhovory se zkušenými zahraničními lektory, které rozhodně stojí za shlédnutí.

Kdo za spolkem stojí

zjistíte zde:

přejít zpátky nahoru
bottom of page